Zodpovednosť za škodu: za pár eur ročne poistíte seba, deti aj domáceho miláčika

Zodpovednosť za škodu: za pár eur ročne poistíte seba, deti aj domáceho miláčika

Pokiaľ spôsobíte škodu sami sebe, istotne Vás to nepoteší. V závislosti od jej rozsahu bude náprava vyžadovať viac či menej peňazí. Ak bude Vaša rodinná kasa zívať prázdnotou, náprava škody sa môže na istý čas odložiť. Celkom iná situácia nastane, ak Vy, Vaše dieťa alebo Váš štvornohý priateľ spôsobí problém niekomu inému. V takom prípade sa už nad vzniknutou škodou rukou len tak mávnuť nedá – najmä vtedy nie, pokiaľ škoda ktorú ste spôsobili, sa vyšplhá na tisícky, alebo aj desaťtisíce eur. To už môže bežného človeka finančne zruinovať.

Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch

deti rozbili vazuPre príklady, ako nešťastne môže dopadnúť nevinná hra detí, nemusíme chodiť ďaleko. Stačí taká rodinná návšteva múzea, kde sa Vaša ratolesť rozbehne za ochrannú šnúru a poškodí cennú vázu. Alebo keď sa Vášmu synovi podarí „okúpať“ najnovší spolužiakov iPhone v bazéne.

Nákup novej sady tanierov a pohárov tiež nemusí dopadnúť dobre, keď sa manželke pri predieraní úzkou uličkou podarí mohutnou kabelkou zhodiť sadu toho najdrahšieho porcelánu.

Príjemné posedenie s priateľmi u Vás doma sa môže razom zmeniť na nočnú moru, pokiaľ si Váš priateľ zlomí na terase nohu, na základe čoho bude pol roka práceneschopný. Ušlý zisk priateľa a náklady na jeho liečbu presiahnu 10 000 €…

Alebo keď Váš hravý Dunčo začne schuti naháňať susedovu dcéru, ktorá sa akurát bicykluje po ulici. Pes ju tak vyplaší, že sa stane nehoda – spadne z bicykla, zlomí s ruku a ešte k tomu zničí drahý bicykel. Sused od Vás bude požadovať náhradu škody 1000 €….

Nepríjemné situácie a nehody nemusia končiť brutálnym útokom na Vašu peňaženku

Istotne by ste si spomenuli na ďalšie situácie z Vášho života, či zo života Vašich známych, ktoré sa podobe neslávne skončili. No nemuseli, pokiaľ by ste mali uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu. Toto poistenie chráni poisteného proti finančným následkom škody, ktorú môže spôsobiť tretej osobe a to buď na majetku (hovorí sa jej vecná škoda), na zdraví alebo na živote. Podľa občianskeho práva, v prípade, že dôjde k vzniku škody, uhrádza sa nielen škoda ale aj ušlý zisk.

Výhodou poistenia zodpovednosti je teda skutočnosť, že miesto občana (ktorý zodpovedá za akúkoľvek škodu spôsobenú pri bežnej činnosti inej osobe) preberie finančné následky škody poisťovňa. Peňaženka poisteného tak zostane bez následkov.

Poistení budú všetci členovia domácnosti, aj Váš pes…

Poistenie zodpovednosti sa spravidla uzatvára v rámci poistenia domácnosti, domu alebo bytu a väčšinou sa vzťahuje nielen na samotného poisteného, ale na všetkých členov domácností (vrátane domácich miláčikov). Výhodou teda je, že v rámci jedného poistenie získate poistenie zodpovednosti v cene, pre celú rodinu. Menšou nevýhodou je, že v takomto prípade nedokážete veľmi s poistnou sumou hýbať – buď je daná automaticky – napríklad 10 000 EUR, alebo sa odvodzuje od sumy, na ktorú máte poistenú domácnosť.

Niektoré poisťovne však ponúkajú tento produkt aj samostatne, bez nutnosti uzatvorenia ďalších poistení či pripoistení. Za pár eur ročne tak dostanete vysoké poistné krytie. Takýto samostatný produkt ponúka napríklad Generali – pri poistnej sume 25 000 € sa platí len 9 € ročne za poistenie zodpovednosti. Výšku si však môžete zvoliť samostatne, podľa Vašich potrieb a to až do 150 000 €. Aj keď sa zdá byť táto suma prehnane vysoká, v skutočnosti sa pri uzatváraní poistky tohto typu neoplatí „žgrlošiť“. Taká škoda spôsobená na zdraví s trvalými následkami sa pohybuje v rádoch státisícov eur.

Kedy nepomôže ani tá najlepšia poistka

Sú ale situácie, kedy Vám ani tá najlepšia poistka, uzatvorená na tučnú poistnú sumu, nepomôže. Jedná sa najmä o prípady, keď je škoda spôsobená úmyselne, nie nešťastnou náhodou. Napríklad ak sa rozhodnete susedovi z pomsty vypáliť vinohrad, so žiadnymi peniazmi z poisťovne nerátajte! Taktiež žiadnu pomoc nečakajte, pokiaľ škodu spôsobíte pod vplyvom alkoholu, omamných látok, alebo pri páchaní trestnej činnosti.

Poistenie zodpovednosti za škodu z občianskeho života sa ďalej nevzťahuje na škody spôsobené podnikaním, v zamestnaní alebo spôsobené činnosťou člena nejakého profesijného združenia. Napríklad ak zubár spôsobí pacientovi škodu tým, že zvolí nesprávny postup, poistka zodpovednosti za škodu z občianskeho života mu vôbec nepomôže. To by musel mať uzatvorenú špeciálnu profesijnú zodpovednosť za škodu.

No a do tretice je ešte jedna výluka, o ktorej sa väčšina ľudí dozvie neskoro – keď poisťovňa prípad zmietne zo stola – a síce: keď sa spôsobí škoda na veci ktorú máte požičanú a využívate ju právom. V takom prípade budete musieť škodu platiť z vlastného vrecka.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia