Zrušenie účtu často nie je lacná ani rýchla záležitosť

Zrušenie účtu často nie je lacná ani rýchla záležitosť

Dôvodov na zrušenie účtu môže byť niekoľko. Možno máte otvorené kontá vo viacerých bankách a niektorý z nich nevyužívate… Platiť niekoľko eur mesačne za niečo, čo vôbec nepoužívate, je zbytočným vyhadzovaním peňazí do vzduchu. Pomerne častou reakciou, keď klienta jeho banka „naštve“ býva práve  urýchlený prechod ku konkurencii. Alebo Vám len proste prestane aktuálny peňažný ústav vyhovovať a konkurencia je Vám sympatickejšia svojou ponukou alebo cenovou politikou…Nech sú Vaše dôvody akékoľvek, poradíme Vám, ako sa zbaviť účtu v banke bez zbytočných komplikácií.

Lepšie osobne…

Žiadosť o zrušenie účtu môžete podať buď priamo na pobočke banky, kde s Vami zamestnanec peňažného ústavu výpoveď spíše a potvrdí, prípadne oň môžete požiadať písomne. Písomná výpoveď je však administratívne náročnejšia, nakoľko k nej treba priložiť notárom overený podpis klienta a overenú kópiu občianskeho preukazu.

Vzhľadom k tomu, že sa takmer ku každému účtu vydávajú platobné karty, ktoré je potrebné tiež zrušiť, je lepšie sa na pobočke zastaviť osobne. Na vybavenie celej záležitosti budete potrebovať už spomínané platobné karty vydané k účtu, ktoré chcete zrušiť, nezabudnite ani na občiansky preukaz. Počítajte s tým, že pracovník banky sa Vás bude pýtať na dôvody zrušenia konta. Nie, že by to bola otázka, na ktorú by ste boli povinný odpovedať, ale na Slovensku je to proste bežná záležitosť. Tiež budete musieť pretrpieť niekoľko minút odhovárania od rušenia konta či už formou cukor (výhodnejší balík služieb, lacnejší poplatok) alebo bič (napr. že účet môžu zrušiť iba na tej pobočke, kde bol zriadený…či podobné nezmysly).

Keď kratšiemu či dlhšiemu prehováraniu odoláte, budete musieť ešte nadiktovať číslo účtu, kde má byť prevedený prípadný zostatok.

zrusenie ikonkaAko dlho to bude trvať?

Doba potrebná na zrušenia konta sa bude pohybovať v závislosti od lehôt, ktoré sú špecifikované v obchodných podmienkach jednotlivých bankových domoch. Počítajte s tým, že sa to môže natiahnuť aj na jeden mesiac. Dlhé lehoty na vybavenie žiadosti o zrušenie konta sú dané tým, že sa čaká na zaúčtovanie prípadných transakcií, ktoré mohol klient urobiť platobnou kartou pred jej odovzdaním.

Trvalé príkazy a inkasá zrušte cez internet banking

Počas 30 dňovej výpovednej lehoty je možné na účet prijímať platby, no nedajú sa z neho posielať trvalé platby a inkasá. Tie sa rušia okamžite pri podaní žiadosti. Na pobočke však za zrušenie trvalých platieb a inkás zaplatíte niekoľko eurový poplatok. Ak však stihnete všetky prednastavené platby stopnúť samostatne, prostredníctvom internet bankingu, vyjde Vás to niekoľko násobne lacnejšie – pár centov, respektíve vôbec nič, v závislosti od banky. Napríklad na pobočke Tatra banky alebo v Prima banky zaplatíte za zrušenie trvalého príkazu či inkasa až 2 €, ak to zrealizujete cez internet banking, tak to budete mať za 0 €.

Koľko stojí samotné zrušenie účtu?

V súlade s platnou európskou legislatívou si banky nemôžu účtovať poplatok za zrušenie účtu v prípade, že od jeho zriadenia uplynula lehota dlhšia ako 1 rok. Ak je však Vaše konto mladšie ako 12 mesiacov, počítajte s tým, že v niektorých bankách predsa len budete musieť zaplatiť poplatok. Koľko? Prehľad prinášame v nasledovnej tabuľke:

Názov banky Poplatok za zrušenie účtu do 12 mesiacov od jeho založenia Poplatok za zrušenie po 12 mesiacoch
Slovenská sporiteľňa 0,00 € 0,00 €
VÚB banka 0,00 € 0,00 €
Tatra banka 0,00 € 0,00 €
ČSOB 7,00 € 0,00 €
Sberbank 0,00 € 0,00 €
Unicredit Bank 6,60 € 0,00 €
Prima banka 5,00 € 0,00 €
Poštová banka 6,64 € 0,00 €
OTP banka 5,00 € 0,00 €
mBank 0,00 € 0,00 €

 

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia